#2016-11-07 07:07:20 

mangofanka

Użytkownik

Witam wszystkich. Mam prośbę o pomoc związaną z ustaleniem ojcostwa dla mojego dziecka. Chcę się dowiedzieć jak to wygląda w przypadku gdy ojcem jest osoba, która nie była ze mną w związku małżeńskim. Sprawa trochę krępująca, bo to był tylko taki incydent z tym mężczyzną, ale on nie przyznaje się teraz do tego, że to jego dziecko i wmawia sobie, że to wymyśliłam, a ja jestem wręcz pewna. Z racji tego oczywiście nie chce ani grosza płacić, nie przychodzi do dziecka, w ogóle się nie interesuje tą sprawą. Jak to rozwiązać?
#2016-11-07 09:49:25 

CzerwonaWoda

Użytkownik

jeśli jesteś pewna, że to on jest biologicznym ojcem to nie zostaje Ci inna droga jak iść do sądu, skoro on się do tego nie przyznaje. Sąd na pewno zlecić odpowiednie testy, przesłuchania świadków i wyda wyrok. Jeśli będzie pozytywny to otrzymasz podstawy do późniejszego ubiegania się o alimenty.
#2016-11-07 11:51:49 

Amela

Użytkownik

jeśli jesteś pewna, że to on jest biologicznym ojcem to nie zostaje Ci inna droga jak iść do sądu, skoro on się do tego nie przyznaje. Sąd na pewno zlecić odpowiednie testy, przesłuchania świadków i wyda wyrok. Jeśli będzie pozytywny to otrzymasz podstawy do późniejszego ubiegania się o alimenty.
#2016-11-07 13:40:15 

pclover

Użytkownik

W Pani przypadku nie będzie miało większego znaczenia to czy biologiczny ojciec był z Panią w związku małżeńskim czy też nie, choć w tym pierwszym przypadku droga faktycznie jest trochę łatwiejsza, ale proszę pamiętać, że tak czy inaczej sąd nigdy nie będzie opierał się na Pani podejrzenia, a wnikliwie przyjrzy się sprawie i zbierze jak najwięcej dowodów przed wydaniem wyroku. Jeśli osoba ta nie przyznaje się do dziecka konieczne jest przeprowadzenie postępowania o ustalenie ojcostwa i w tym celu należy udać się do wydziały rodziny i nieletnich w sądzie rejonowym. Tylko tam mogą być prowadzone takie postępowania. Z tematem można lepiej zapoznać się bezpośrednio na stronach kancelarii adwokackich, na przykład tutaj lodz-adwokat.pl/. Sąd rozpatrując sprawę na pewno przesłucha różnych świadków i prawie na pewno zleci badania DNA, które ostatecznie pozwolą rozwiać wątpliwości czy pozwany jest ojcem czy nie, tak jak wspominałem wcześniej, sąd musi mieć pewność, nie kieruje się tutaj względami moralnymi czy etycznymi. Nie musi się Pani obawiać kosztów procesu jeśli jest Pani pewna swego. Korzysta Pani tutaj z ustawowego zwolnienia od kosztów sądowych. Zobowiązania finansowe mogą pojawić się tylko wtedy, gdy pozwany nie okaże się jednak być ojcem biologicznym. Wtedy on sam może wnieść chociażby o zwrot kosztów za usługi adwokata, z których to korzystał w toku takiej sprawy.
#2016-11-07 14:54:17 

mangofanka

Użytkownik

Bardzo dziękuję za tak konkretną odpowiedź! Ja się bałam ogólnie tego, że problemem będzie właśnie fakt związany z brakiem przebywania w związku małżeńskim, to była przygodna znajomość, która skończyła się tak jak się skończyła, ale dziecko nie może przez to cierpieć bo niczemu nie jest winne.
#2016-11-07 15:38:52 

CzerwonaWoda

Użytkownik

ogólnie nie można też demonizować tego mężczyzny, trochę trzeba go zrozumieć, że prawie obca kobieta przychodzi do niego i mówi o dziecku. Idź na spokojnie do sądu, złóż odpowiednie dokumenty i wszystko na pewno będzie dobrze.
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015